Sú magnetické šperky iba podvod?
Ceny magnetických náramkov a iných zmagnetizovaných predmetov predávaných ako liečebné pomôcky sa pohybujú v desiatkach až stovkách eur. Ľudia však za ne zbytočne vyhadzujú peniaze. Uvádza to štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise British Medical Journal. Lekár a fyzik v nej tvrdia, že neexistuje nijaký hodnoverný výskum, ktorý by pozitívny účinok magnetov na telo dokázal.
Na internete možno nájsť naozaj širokú ponuku zmagnetizovaných výrobkov. Od šperkov, cez matrace a vankúše až po tyčinky na miešanie vody. Všetky však majú jedno spoločné: nemá im chýbať liečebný účinok na organizmus. Magnetické pole má vraj aktivizovať centrálnu nervovú sústavu, imunitný systém, zlepšiť stav tkanív a uľaviť tak od bolesti, pomáha regenerovať bunky alebo zabraňuje svalovým kŕčom. Mnohí ľudia zmagnetizované veci nakupujú za desiatky eur a bez náramku sa nepohnú z domu. Veď kto by ich účinkom neveril, keď na zmagnetizovanom vankúši spáva aj tenista Roger Federer a magnetoterapiu majú zaradenú v rámci ponuky terapií aj viaceré nielen slovenské kúpele.
Finegold z filadelfskej univerzity, tvrdia, že vyhadzovať peniaze za zmagnetizované liečebné pomôcky je zbytočnosť. Obaja sa rozhodli zhrnúť vedecké dôkazy magnetoterapie a zverejniť ju v odbornom lekárskom magazíne. Vedecké poznatky zhrnuli aj preto, že tržby za predaj rôznych liečebných magnetických pomôcok dosahujú celosvetovo ročne viac ako miliardu dolárov.
Neexistuje nijaká dôveryhodná vedecká štúdia, ktorá by presvedčivo dokázala pozitívny účinok magnetov. Ak teda chcete kupovať magnety na liečenie, kupujte tie najlacnejšie,“ tvrdia obaja. „Magnety propagujú úspešní atléti, do ich predaja nikto nezasahuje, tak nie je prekvapujúce, že ich údajné terapeutické účinky sú považované za hodnoverné,“ píše sa v štúdii. „Ak existujú nejaké liečebné efekty magnetov, sú pravdepodobne malé, pretože experimentálne aj teoretické dôkazy nepodporujú akýkoľvek terapeutický prínos.“
Opačný názor majú iní vedci. Pozitívny vplyv magnetov na ľudské telo sa snažili dokázať už japonskí vedci v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Kjoči Nakagova tvrdil, že za bolesti hlavy a krku, chronickú únavu, reumatizmus alebo zábudlivosť môže nedostatok magnetického žiarenia. Magnetické náplaste dal vyskúšať viac ako dvanásťtisíc ľuďom a z toho 94 percent ich považovalo za účinné. Viacerí sa cítili výkonnejšie. Nakagova z tohto vyvodil, že v pozadí každodenných ťažkostí a mnohých civilizačných ochorení stojí nedostatok magnetického žiarenia. Tento nedostatok má podľa neho dve príčiny: počas posledných päťsto rokov klesla sila magnetického poľa Zeme na polovicu a rôzne veci ako autá alebo železobetónové budovy čoraz viac izolujú človeka od prirodzeného magnetického poľa. Iní vedci a lekári tvrdia, že magnetoterapia veľmi dobre pôsobí na bolesti svalov.
Pravda však je, že magnetoterapia určite nemôže uškodiť. Podľa vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie magnetické polia do veľkosti dvadsaťtisíc gaussov nemajú na organizmus nijaké negatívne účinky. Hodnota magnetickej indukcie by však mala brať do úvahy hmotnosť a vek človeka, tak si treba dať pri nákupe šperkov pozor. Na každých desať kilogramov sa smie použiť magnet s indukciou tisíc gaussov a na každých desať rokov veku tiež s indukciou tisíc gaussov.
Je na každom z nás ako sa postaví ku týmto náramkom, či verí, alebo neverí v ich moc, ale jedno je isté. Psychika človeka je rozhodujúcim faktorom v živote každého z nás a všetko čo jej pridá na sile je pozitívne a preto striktne odmietanie niečoho, ani v tomto prípade nie je moc konštruktívne.
Komentáre